All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: LIVE REPORT: CAPRICORNS + LAIR OF THE MINOTAUR, 23.06.2007.
PostPosted: Thu Sep 27, 2007 5:29 pm 
Dread Knight
Dread Knight

LIVE REPORT: CAPRICORNS + LAIR OF THE MINOTAUR, 23.06.2007.
HYBRIDA SPACE, TARCENTO, ITALY

by: Olivera Milosavljević

Image

DOLAZAK ( put = krajnji cilj)
( naravno, slobodno preskocite ako se lako umarate)
Nitko nije ocekivao da ce nas put odvesti pod noge visova talijanskih Alpa te subotnje veceri, i tu mislim ne samo na malu freelance vec i performere, promotore, namjernike. Domacin veceri (i za tu prigodu uprilicene mini prodajne izlozbe novih, rabljenih i ploca za kolekcionare) je lokal Hybrida space, zapravo ex-vojarna restrukturirana zahvaljujuci fondovima EU. Ova gradjevina koja se uzdize tik nad obalom rijeke, posvecena je iskljucivo studiju i promicanju moderne glazbe te svim oblicima umjetnickog izrazaja danasnjice vezane uz upotrebu moderne tehnologije. Hm, zanimljiv izbor, pomislih. Da sam produzila jos satic – put bi me doveo ravno u Sloveniju, a za dva – vratila bi se Hrvatskoj.
Nego, zaustavih motor. Nebulozu u glavi izazvanoj gotovo dvjestotinjak prevaljenih kilometara tog ubitstveno toplog dana, smiruje brujanje rijeke. Prvo silazim na most. Pogled mi ceznutljivo pada na malu crkvicu ili samostan, gore desno na smaragdnoj osami.
Misli setaju. Ici opet gore kriznim putem…da, to je smiona kusnja…ili se skriti u svetom utocistu? Nema predaha, zakljucujem. Put je vec utrt i ne preostaje mi drugo. Nosim mir samosvijescu putnika o poduzetim akcijama. Vrijeme ce pokazati da li utociste dolazi na kraju. I njegovom ponovnom pocetku.

I u toj optici, Tarcento me je docekao indiferentnim mirom srednjovjekovnog borga.

PUTOVANJE (koncert)
Priznajem, niti proteklo izvjesno vrijeme nije me oslobodilo nesuvislih bedastoca navrlih u pokusaju da otpocnem ovaj report. A istovremeno mogla sam ih napisati deset. Ako posjetite myspace stranicu Capricornsa, vidjeti cete da su svoju muziku opisali kao nepoznatu virulencu, pravu ili izmisljenu. I potpuno im dajem za pravo. Prije jedno dva mjeseca, tocnije u momentu kad sam odlucila prestati “hraniti” main stream bandove s pretpostavkom da su vec dovoljno utovljeni za klanje, dopao mi je saka istoimeni EP ove londonske metal cetvorke. Za posljedicu – bila sam nepovratno i beznadezno izgubljena u instrumentalnoj nebuli toliko posvecenih primordijalnih monoliticnih rifova i za protutezu - magmatskom progressive univerzumu… O da, mucilo me je da sam mozda suvise skoncetrisana na samo jednu diskografsku kucicu u posljednje vreme. Pa, postoji li u danasnje vrijeme jos neka label koja beskompromisno pravi “prima mater” od kultivisanja medjusobno strarazlicitih Entiteta? Javite mi! Napominjem i da je slucaj htio da sam odmah nakon koncerta morala odraditi jos jedno putovanje druge prirode… tako da je svjezina utisaka ledena ‘ko vjesticja sisa, uz to pregazena predjenih gotovo 2000 km. Ok, vracam se na mesto dogadjaja!
Capricornsima je ovo prva razgranata, imenom Hated Nations 2007. turneja po citiram, “fetid wastes of Europe”. Cujem da su sinoc svirali pred 150 ljudi u Torinu. Gledam na sat i prebrojavam smrtnike. Nema nas vise od pedeset. Ohrabrujuce” ali engleze to uopste ne uzrujava. Uzasnuta uvidjam da ex-kasarna svojom pogibeljnom akustikom izdajnicki penalizira ove ludake. Dijelom citiram kolegu sa friulanskog “Stoner Leaf” radija, prosto ne mogu vjerovati da metal bend koji pociva na istrazivanju a pre svega na IGRI ZVUKOM mora trpjeti disperziju istog. Gitarista Nathan Bennett i posada su prakticki bili primorani na izvedbu velicanstvenih granitnih galopa pre svega doom instrumentala u komornoj verziji (a to su pak njegove rijeci nakon performansa na sto smo se od srca nasmijali).
Publika sablasno stoji razrogacenih ociju dok nas frekvencije svejedno sustizu i otvaraju rane tamo negdje izmedju misli i instinkta, tamo gdje su sve stvari jedno. Nema glasa (osim kada Bennett daje najavu ili kratko komentira atmosferu sto mikrofon totalno guta). Ni sjenke od opasnosti da se instrumental zamrsi sam u sebe. Postojano gradeci i velicajuci ljubav prema cistom masivnom rifu logicnim spontanim rjesenjima, Capricornsi drobe iste izvjesnom punk strukturom cime me vracaju svijesti. I tu, bez srama dozvolise da se isti otvore u fantasticni prog senzibilitet pscyh kadenci konstantno mutirajuci! Naravno, nihilisticki ne odsvirase ni jedan od trackova sa prvog EP-ija. Saraju po prvom cjelovitom albumu “Ruder Forms Survive” iz 2005. godine, poklonivsi nam jednog ili dva vjesnika novog albuma koji ce izaci u studenom ove godine. Dok je himera Bennett/Williams skoncentrirana na majstorstvo, paznju mi odvlaci bubnjar Perrier koji se giba cijelim tijelom slijedeci palice, skace i nadnosi nad bubnjevima. Bez obzira na potrosenu kolicinu alkohola, lakrdijas je besprijekorno davao vrijeme. Palica u ruci ovog ludog djeteta “tuge” - pada kao okidac za “nepitajtemekakosezovestvar” negdje pred kraj performansa. Nekolicina prezivjelih potpuno van sebe uzdize stegnute sake i tako odaje postovanje Capricornsima vicuci “comrades - in tears” (naslov prvog instrumentala sa dema/EP-ija).
Nitko nije imao snage traziti bis, a cekala nas je jos barbarska agresija u vidu Lair of the Minotaur. Je li moguce da je jedna trojka iz Cikaga u stanju posijati ovakvo nasilje i kaos, upitah se osamarena openerom “Hydracoils…”, poslednjim trackom sa prvog fulllength albuma “The Ultimate Destroyer” izdanog za Southern Lord rec. prosle godine. Hm, Southern Lord je ustolicila Saint Vitus, Pentagram, Sun O)), Goatsnake kao i mirijadu projekata svojih sticenika razmisljam. Kako to da su za diversifikaciju “farme jaraca”optirali za cuvare trash metal idolatrije kakvi su LOTM? Dok frontman mr. Rathbone oslobadja okultne rusilacke sile iz utrobe Zemlje, redom kreature grcke mitologije u koju je zaljubljenik, u meni se budi (sic!) zelja za jednim zdravim tradicionalnim headbang’s divljanjem. Smijesak titra jer sam se upravo prisjetila tatinog” trinaestogodisnjeg curetka i soka koji je uslijedio nakon krstenja Slayer-ovim “Hell Awaits” albumom. Cinjenica je da gotovo nema etikete koju do sada nisu prikrpili amerima, pokusavajuci ih uglaviti u black, death, sludge pa cak i doom itd okvire. Svakako, u Minotaurovoj jazbini nema ustajale zgrusane krvi. A rodjeni posle osamdesetih imaju finu priliku da na zdravim” temeljima i u kljucu stoljeca 21.og ponovo uzivaju u vrijednom homageu metalu.

http://www.hawk-metal.org/images/concer ... 230091.jpg
http://www.hawk-metal.org/images/concer ... 230095.jpg
http://www.hawk-metal.org/images/concer ... 230098.jpg
http://www.hawk-metal.org/images/concer ... 230099.jpg

Image
Image
Hawk Designs - Web design | Web development | Web hosting | SEO

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]