All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: EL-THULE + WITCHCRAFT, 20.01 2007., Lucille, Verona (I
PostPosted: Mon Jan 29, 2007 12:50 pm 
Dread Knight
Dread Knight

EL–THULE + WITCHCRAFT, 20.01 2007., Lucille, Verona (Italy)

PUT (slobodno preskocite)

Prosla su tocno tri dana i tri noci od te subotnje ponoci i jos uvijek osjecam kao da me je netko urekao. Pustimo pseudoliterarna masturbiranja i crtanja dekorativnih scenografija radi ufuravanja u film. Nemam obicaj raditi ispade i nadam se da necu napraviti veliku stetu. Zato, ispricacu u ovom live-reportu tocno onako kako je bilo…

… noc nikako da zavije zimski sumrak. Nije bilo druge, ove sam subote prvi puta sama nagazila auto put da bi stigla do Verone, jer, veceras su svoj show imali El - Thule i Witchcraft. Radio ne radi vec godinama. U kompletativnoj tisini promatram kroz zamazana stakla nedefinirano zalazece sunce. Nije mi jasno, umjesto moje redovite “driver” psihoze, sunceva sjenka filtrirana kroz tesku maglu daruje mi sneno i istovremeno naelektrizirano stanje duha. Uaaau, ovo je perfektan opskuran uvod u vecerasnji show, mislim si…samo da me ne ukeba kakav makro ako se izgubim u industrijskoj zoni grada u zaborav palih cuvenih ljubavnika. Gotovo se vidim ponizena, u krvi bez zivota…odmahujem glavom i napustam auto put na drugom izlazu. Fuck, cestitam si smijuci se, vec sam zajebala prvo skretanje. Kurve jos nisu izasle na mucni rad i upitah jednu otmjenu gospodju sa spizom za Rock’n’Roll house Lucille. “Pustite me, nisam ja odavde“ – odgovori mi ona trceci u noc. Ok draga, pomislih, idemo u lov na Lucille! Nakon labirinta jednosmjernih ulica, jos jedan pokusaj i jedan Tunisanin mi pokaza rukom da udjem u dvoriste tri velika hangara. Na dnu parkinga vrzmaju se “obojeni”. Dobro ih osmotrih. Neki su drzali djecu za ruke. Priblizih se i tu vidim da se radi o jednoj crkvi kojoj nisam zapamtila ime. Iznutra dopire muzika, nekakva cudna mjesavina neworleans i havajskih synth zvukova. Ma kakav vudu, pa to je zbor imao probe, prasnula sam u smijeh. Uto se “odmandalise” zardjala vrata “kuce” rock n’rolla. Nakon razdraganog pozdrava sa promoterom, ujedno i basistom El – Thule, Lucille nam se otvorila i zazeljela dobrodoslicu gomilom fotografija…sa zidova me gledaju junaci The Warriors-a, Jethro Tull, Preasly, Aretha, Free… svi su tu…sjedam se za jedan stol…procitah program koncerata… i bljesnu mi cinjenica (to sam utvrdila kasnije) da sjedim za jedinim stolom (od njih cca tridesetak) posvecenom Black Sabbath. Hmm, i kasnije te veceri konstantno mi se to dogadjalo, kao da su znaci posijani svuda, odavno cekali da budu procitani dok sam ja vjerno reflektirala odraze svojih i tudjih misli…

KONCERT

Ne bi bilo pravedno reci za stoner rock trojku iz Bergama da su ove veceri imali ulogu predgrupe. Naime, El – Thule (je li, tko ih je vidio u istarskom Pazinu a i Zagrebu ako se ne varam, prije par godina?) su stasali u solidnu live atrakciju nakon konstantnog paljenja osim po rodnoj im Italiji - i po Belgiji, Austriji ili Svedskoj gdje su na Stoned in Sweden part III dobili najbolju ocjenu za briljantni performans. A nije za nista njihovo gostovanje u beckoj Areni i londonskom The Underworldu ovog proljeca, te ljetni USA tour (onaj tko se aktivno bavi muzikom jako dobro zna koliko je tesko doci do live-a u spomenutim klubovima). Nego, stekla sam dojam da su (nepravedno) podcijenjeni od lokalne kritike. Osobno, njihova egzibicija u Veroni bila je poput lisergicnog egzorcizma. Bio je to pravi blasting zagrobnih distorzija, pustinjski rock, iskren kao sto se gotovo rijetko ‘tko usudjuje danasnjih dana, ispacen do jaja. El Comandante (basista, fuzz i wah) je svojim raskoracenim stavom cesljao nemilosrdno po basu, doslovce ukorijenjen bosim stopalima u stage. Gitarista, Mr. Action je suvereno vladao distorzijama a u njegovom pjevanju i stavu nazirem izvjestan hard core pristup. Nakon sto su na pocetku kyussovski ogrezli u desert rough rock (Black Mamba, Bud Orange ili Adam Bomb), nastavili su krvariti nehumanim ingrowing jam “sesnovima” vodjeni The Driverom (drumms, percussions & backing vocals). Na repertoaru su se nasle osim svari sa mini LP-ija iz 2002. “Astro Spiral Raceway”, odnosno trackovi sa debut full lenght albuma iz 2004. “No Guts, No Glory” (Self/All Thats Heavy), da bi odskrinuli vrata u novi “Green Magic” album (u fazi limarenja). Svidjela mi se eksperimentalna upotreba filtera za glavni vokal …

Odavno je prosla ponoc, Lucille je puna ‘ko oko i procjenjujem da se sjatilo otprilike 150 dusa. Priznajem, cim netko nosi etiketu retro kao sto je slucaj sa ovom cetvorkom svedjana iz Orebra – odmah postajem podozriva. A ako za band kao sto su Witchcraft, ruku u vatru stavlja Lee Dorrian stavljajuci ih pod svoju sve samo ne komerc label za naredna tri albuma, priznajem po drugi put da mi je ova garancija otvorenog uma izazvala lagani tik. I dok se zabavljam mislima kako ce zvucati masters of vintage na nematerinjem engleskom (upitah se sto pricaju svedjanke prilikom “dostignuca vrhunca” na sto ne mogu suzdrzati smijeh) – Witchcraft prekidaju moj solilokvij i spontano pocinju inicijaciju sa Childe of Fire (cini mi se), openerom iz Firewood albuma (2005./RiseAbove rec.).Jednostavno, nisam ocekivala to sto je uslijedilo.

Bila sam pripremljena na njihovu “flower” auru, na “ezotericnu” vibru misterije…vec me izritirase recenziranja britanskih i talijanskih kriticara gdje jedni slavodobitno govore o bandu koji “kao” da se rodio u ’70.ima, a drugi o vjesticjem kotlu u kojem se tali zivo, kucajuce srce Sabbatha, kosti Pentagramma, rep Black Widow i oci Jethro Tull, ili; truli sok Budgie, krilca od Free i divlje uvojke Thin Lizzy i tko zna sto sve ne - dodali bi treci. Magnus tj.mastermind ovih doom rockera je svojim akutnim zvonkim glasom, gitarom i monstruoznom prividnom mirnocom vodio prisutne u opskurne If Wishes Were Horses, Wooden Cross (I cann’t Wake The Dead). Nakon posvete basiste Ola Henriksson-a, vocalist najavljuje Queen of Bees. Audience se smije Magnusovim skromno ironicnim reinterpretacijama title-a: Queen of peace, piss ili pea. No, sa pocetnim rifovima zamiru osmijesi. Magnus pjeva tako kristalno jasno da gotovo svatko, ako ne razumije onda intuitivno dogradjuje stihove. Topao zvuk triju gitara (karizmaticni gitarista John Hayles i bubnjar Jonas Arnesèn nikad ne padaju u banalnost) prokleto oslobadja. I tu mi sine zasto je Firewood naslov albuma! A mr. Pelander (Magnus), bosih nogu i risuci prstom znakove istine u zraku, potvrdjuje kome je dao zavjet, lizuci i ljubeci svoju lady guitar. Gospode, radi se o autenticnim freakovima ponovno rodjenim u doba apokalipse, i u sebi zahvaljujem na hrabrosti majkama koje su ih rodile. Mada nema frule koja bi risala pastoralu (onako kako je ja zamisljam) svedskih krajobraza u Sorrow Ewoker, ista poput blagoslova nevino cijedi zivotnu linfu (ako je uopce jos imate). Witchcraft zatim upoznaju publiku sa svojim prvim radovima (debut album No angel, No demon), predstavljaju Crimson is Your Colour koja ce se naci na njihovom novom albumu (za Uskrs)…

Pred kraj posvecuju prijateljima, rimskom bendu Doomraiser i domacinu El Thule - nisam sigurna da li je You Suffer, ali cini mi se da je rijec o The Invisibile - znam da je krajnje neprofesionalno od mene sto sam zaboravila set listu, ali oni koji su pratili Witchcraft tijekom njihove cetverodatumske “krizne” mini turneje po Italiji (Rim, Pescara, Milano, Verona), znaju zasto. Bila je to svecana evokacija nove zore dooma.

Zahvaljujem mom webmasteru sto je dozvolio ovom reportu da ugleda svjetlo dana. Kol’ko god da je subjektivan, dok ubija - istinit je.

Autor: Olivera Milosavljevic

Image
Image
Hawk Designs - Web design | Web development | Web hosting | SEO

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]