All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: MASTODON-TOOL (16.11.2006.) Palasport, Jesolo (Venecija)
PostPosted: Sat Nov 18, 2006 8:22 pm 
Dread Knight
Dread Knight

Bicu iskrena, slucaj i zrno znatizelje odvukli su me na Mastodon - Tool show, 16. studenog u Jesolu.
Iako je koncert bio najavljen za 21 sat, Mastodon su poceli nesto ranije sa svirkom u dvorani Palasporta (nesto kao pulska Dvorana mladosti) u kojoj je bilo vise od 500 ljudi. Zapoceli su svirku do jaja bez puno vrdanja, ali vec nakon trece stvari ostaju bez svjetla jedno petnaestak minuta. I tu nakon relativno mlakog ali zainteresiranog prijema mahom Tool fanova, osvajaju bezuvjetnu simpatiju i pljeskanje od publike! Dok su dva tehnicara baterijskom lampom osvjetljavali Billa Kellihera i Troya Sandersa (gitarista i basista/vocal), ove zestoke prog prljavuse nastavili su onako u mraku, pravo u glavu, predstavljajuci novi album Blood Mountain. Trackovi "This Mortal Soil", "The Wolf is Loose", "Crystal Skull", "Capilarian Crest", zatim "Colony of Birchmen", "Sleeping Giant" i "Circle of Cysquatch" zvuce kao na CD-u. Dodajte tome izvjestan punk pristup i cinjenicu da je band prakticki rodjen on the road (tek nakon koncerata i na insistiranje fanova konacno staju na loptu, uzimaju stanku i snimaju prvi demo a potom i album) i zivi na touringu, eto tako je otprilike zvucalo tih posteno odradjenih 45 minuta privedenih kraju sa, cini mi se dva tracka sa prvih albuma. Mastodon zvuce (karizmaticno s uvjerenjem u to sto rade) i prenose energiju uzivo bas kao i ime koje nose.
Osobno i posteno receno, (da li je moja nesreca sto sam rodjena pocetkom 70.ih?) imala sam deyavu devedesetih - dojam. Glazba se ponavljala kao valovi oceana. Njihov ritam me zestoko valjao u apneji, u iscekivanom ali nezadovoljenom dolasku klimaksa.

U petnaestak minuta tehnicari su razmontirali stage supportera i namontirali cetiri "video" zida i opremu headlinera. Video zid nije bio toliko gigantskih razmjera koliko su organizatori najavljivali, mada je i dvorana manja u odnosu na druge. Ekipa sa stolica napunila je parter, a jos nesto vise od stotinjak ljudi polako je kuljalo na ulaze ispunjavajuci dva krila sa sjedecim mjestima. Jos dok su Mastodon svirali, security se ustremljivao na bilo koga tko bi zapalio cigaretu ili izvadio mobilni (na molbu headlinera i upozorenje organizatora, svako snimanje uz upotrebu flesheva bilo je zabranjeno), tako da sam mirno spremila svoju pretpotopnu "tehnologiju" i mirno uzivala u spektaklu.

U tami, cini mi se tocno u 21 sat, na scenu dolaze Tool. Posljednji se pojavljuje Mr. Keenan Maynard. Gol do pasa sa gas maskom i umetnutim mikrofonom na licu koju nece skidati do kraja performansa, isto tako kao sto nije udostojio prisutne nijednim direktnim pogledom. Sa prvim tonom openera "Stinkfist" (Aenema) simultano je "eksplodirala" cetverostruka vizija svih mogucih nijansi amniotickog purpura sa obrisom Maynarda u centru. Slike su se progresivno izmjenjivale kao kakav perpetuum mobile, bez opasnosti da frontmanu ukradu scenu. Dominantne boje projekcija u momentu izvedbe trackova bile su istovjetne omotima albuma na kojima se nalaze.
Psihodelicni Syd Barrettovski prikaz, kontrast, usporedbe na relacijama insekt=covjek=kozmos...Bile su to vizualne definicije na zidu uz lasere, koje su se protezale unutar i van sebe, prozimajuci se nerazdvojive. Nakon petnaestak minuta Tool ostaju bez light show-a. Tehnicari uspostavljaju kontakt i show se nastavlja do prve namjerne pauze "promisljanja", na puni sat koncerta. Valjda onako da nam se slegne svo to cerebralno bombardiranje. Maynard&company uzimaju rucnike, piju vodu i sjedaju se na stage. Po prisutnima sa upaljenim upaljacima u rukama vidim da je to postao ritual, no, publika nije izdrzala duze od pet minuta i ponovno zove Tool na posao. Pocinju sijevati fleshevi i Maynard momentalno prekida i moli prisutne da ugase aparatice. Cini mi se da je visok oko 1.80m, ali zacudila me je boja i ton njegovog glasa identicna Andy Warhallu. Naravno, ne bi bila ova planeta u apokalipsi da nema pravila koji iritiraju nedostatkom postovanja.
U drugom dijelu performansa izbija progressive krimsonovski metal u prvi plan. Iako nije naglaseno, kompletni artwork banda snazno je inspiriran istrazivanjem esotericnih potencijala alkemije, masonerije itd. Arhitektura i geometrija kao metafizicki odraz zivota i pakla svakodnevnice.
Stekla sam dojam da su nam Maynard&company pokusali prenijeti da ma koliko se covjek trudi rasclaniti, vivisecirati sam sebe i ono sto ga okruzuje, svesti sam sebe i kozmos na formulu ili broj - mozda se nikada nece pomiriti da zadani geometrijski crtez bez obzira na vjecitu teznju nikada nece moci objasniti cudo zivota. Ovo je pak tema za topic, ako imate nesto da dodate. Medju ostalim projekcijama bila su prikazana dva video autorska rada gitariste Adama Jonesa. Dvosatno putovanje kroz ovaj emotivni labirint, Tool su zavrsili kako su i poceli, trackom s albuma Aenema. Publika i izvodjaci su se zahvaljivali jedni drugima.
Osobno, konacno jedan band u protekliom desetljecu (a da nisu moji doomsteri) koji ima sto za reci i znaju kako to izraziti. Oprostite na onanisanju.

autor: Olivera Milosavljevic

Image
Image
Hawk Designs - Web design | Web development | Web hosting | SEO

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]