All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: INTERVIEW: ORANGE GOBLIN , 30.11.2006.,ITALY
PostPosted: Thu Dec 28, 2006 8:00 pm 
Dread Knight
Dread Knight

Orange Goblin su moja stara ljubav...recimo da medju svim bendovima koji su nicali poput gljiva tijekom devedesetih u rasadniku Rise Above records-a poput Sleep, Electric Wizard i drugih, ova "banda" mi se nekako najvise zavukla pod kozu. Nakon sasvim slucajnog otkrica o njihovom gostovanju u relativnoj blizini mjesta u kojem zivim, nije bilo mjesta nedomujicama. Jedini nacin na koji sam mogla kontaktirati Gobline i zamolim za intervju bila je moja konacna registracija na MySpace. Jebi ga, samo je homo sapiens mogao izmisliti addanje prijatelja i prijateljica koje u zivotu nisi vidio i zivotom stavio na probu. Sa humane tocke gledista moja vrsta se srozava na nulu, ali zato cemo tehnoloski i sto se drugih koristi tice - napokon taknuti nebo!
Dakle, nakon sto mi je sinulo da su principi izmisljeni da bi se mijenjali, a nakon jednostavnog maila Bena Warda kako intervju nece biti nikakav problem, uhvatila sam se u kostac sa volanom. I dok druga ekipa nonsalantno uziva u satelitskim navigatorima i 'ko zna cime jos ne, naoruzala sam se hrabro (u klasicnoj praistorijskoj maniri) starom kartom i krenula put industrijske zone Vicenze u susret Goblinima...

OBZIROM DA JE VAS SLUZBENI SITE PRAKTICKI MRTAV A NISAM NASLA DETALJE KOJI ME INTRIGIRAJU, MOZEMO LI NAPRAVITI JEDAN MALI SKOK U POVIJEST…ZASTO ORANGE GOBLIN? KAKO JE ZAZIVJELA LEGENDA?

BEN WARD: ...Pa, u to vrijeme nismo jos imali svaki svoj „day-work“, slusali smo muziku cijeli dan, Joe je svirao gitaru, ja sam poceo pjevati...tako je pocelo... nakon nekoliko koncerata po UK poceli smo slati materijal okolo po diskografskim kucama, i Rise Above je odgovorio...Prilikom potpisivanja odlucili smo promijeniti ime u Orange Goblin. Orange jer smo bili inspirirani glazbom 70.ih godina kao Black Sabbath ili Deep Purple, svim onim sto je imalo power u sebi, Orange zato sto smo koristili tu spravicu, a Goblin, jer smo jos bili pod utjecajem Prstena (Gospodar prstenova, Talkien)...

ZADNJI PUT VIDJELA SAM VAS 1999. GODINE U ITALIJI, NA TOUR-U SA CATHEDRAL I TERRA FIRMA. OSIM PO USA, U MEDJUVREMENU NISTE ISLI NA DRUGE EUROPSKE TOUR-OVE?

WARD & CHRIS TURNER: Jesmo, imali smo show u Ravenni 2004 za vrijeme naseg evropskog tura i Whitchcraft kao supportom. Bilo je uzasno vruce pa smo imali priliku i da se okupamo u moru, ha, ha. Mada, to je bilo i ljeto championshipa u nogometu tako da smo svirali za nesto kao sestoro osoba…Zapravo, nakon toura sa Cathedral, ovogodisnji je prvi pravi touring gdje smo naisli na fantastican prijem publike nakon ’99.

UDJIMO NAKRATKO U VREMEPLOV I KRENIMO NA MALO PUTOVANJE …DAJTE MI JEDNO OSOBNO VIDJENJE VASIH DOSADASNJIH ALBUMA!

WARD: Recimo da je “Frequencies From The Planet Ten” kao nas prvi album vrlo naivan, u smislu da se jako osjete utjecaji muzike koju smo voljeli slusati. Bio je poput posude za taljenje koja vjerno reflektira uzore koje smo osjecali …Jednostavno receno, vladao je veliki entuzijazam zbog same cinjenice da smo imali priliku uci u studio i snimati/raditi onako kako nam se svidjalo. A kako smo u to vrijeme pusili mnogo trave, bilo je neminovna ta psihodelicna vibracija…

TURNER: Sazrijeli smo vise na slijedecem albumu “Time Travelling Blues”… cini mi se da sam ga nekako ja najvise kontaminirao svojim bubama…

WARD: Da, Chrisovim ulaskom u band drugi je album bio vise markiran u punk core, metal pravcu sa tim nekim biker rockerskim elementima. Pokusali smo se sto vise distancirati od stoner psihodelije koja je postala pravi klise na sceni…tako da smo se definitivno odmaknuli od toga ..

TURNER: Pa, govoreci u ime tri cetvrtine banda, zapravo onda nas je bilo petoro, slusali smo mnogo tezu muziku nego sto smo je zapravo svirali, a istovcremeno smo imali vrlo ekstremne ukuse sto se muzike tice …i to se neminovno odrazilo na “The Big Black”-u koji je potom uslijedio…taj album je nekako ljuci, tezi i “piced off”…

WARD: Sto se ukusa tice, Martyn (Millard, basista) je ljubitelj doom bandova kao Pentagram, St Vitus, Obsessed, Trouble; Joe (Hoare, gitarista) slusa vise bandove iz 70. poput Cream , Hendrixa i Zeppelina ; Chris (bubnjar) dolazi iz hard core backgrounda poput Heresy, Discharge, Black Flag. Bendovi poput Obituary, Darkthrone, Napalm Death ili Cannibal Corpse su bili ti koji su mene uveli u metal, tako da govoreci o fuziji utjecaja u dosadasnjim albumina…ja sam vrlo ponosan na svaki LP koji smo do sada napravili. Zacudo, upravo to sto ja smatram vrijednim, cinjenicu da se svaki album razlikuje od prethodnog - ljudi su vrlo kritizirali.

TURNER: Pokusali smo sto je vise moguce udaljiti se od stoner rock-a u to vrijeme. Niti nismo zeljeli postati “vise” metal…zeljeli smo jednostavno biti band, svirati ono sto smo zeljeli cuti a to se najvise osjeti, ta sloboda u izrazaju nevezana za ovaj ili onaj klise, u nasem zadnjem LP-iju “Thieving From The House Of God”.

WARD: Pa, mnogi fanovi pa cak i kriticari su ocijenili nase slijedece albume nedostojne preporuke samo zato sto nismo ostali u stoner okvirima odnosno sto nismo zadovoljili njihova ocekivanja… Iskreno receno, Black Sabbath jesu bili i ostali kamen temeljac svemu onome sto radimo, a kako nam je svima zajednicka ljubav prema dobrim rifovima, jednostavno smo ih morali odnekud ukrasti ha, ha, ha…

TURNER:…yeah, ili samo izokrenemo, sviramo unatrag i onda serviramo, ha, ha…

OK, OK, ZASTO “THE BIG BLACK” (njihov treci album/Rise Above)?

WARD: To je Chrisova ideja koja je zapravo potekla od jednog njegovog znanstvenog istrazivanja…

TURNER: Pa ideja je osnovana na jednom mom razmisljanju kako velika vecina zamislja tu under line univerzuma. Neki je zovu bogom a neki silom itd, a svi misle kako se zapravo radi o mocnoj, nepatvorenoj energiji, o dobru, o necemu sto cini da svari funkcioniraju. Ono sto ja vidim, taj “big black” je zapravo totalno suprotno…

WARD:…da, zapravo je sve veliko sranje, ha, ha…

TURNER:…ma sama cinjenica da se neobicne, “nedodirljive” svari uvijek smatraju jednostrano dobrim je jedno veliko sranje…

WARD: Naslov se moze protumaciti i kao jednom od osnovnih potreba kao sto je fuc.ing (smijeh)

A “THIEVING” (na pitanje kako se izgovara, dobla sam 4 razlicita odgovora…)?

TURNER: Taj naslov je donekle prava fotografija mene kao osobe… kad smo bili na turneji u Japanu, posjetili smo jedan hram i tamo sam maznuo jednu zastavu… bilo je to prilicno retardirano s moje strane, ali eto tako je to bilo…

WARD: Recimo, ljudi si stvore sami neke ideje , a dio stampe je to i drugacije vidio…neki novinari su nas pitali da li smo mislili na kradju u smislu da su Black Sabbath nas inspirativni hram pa da nismo iz te nase bozje kuce krali rifove, na sto bi im ja potvrdno odgovarao, ha, ha…

TURNER: …I time je osudio nase duse na besmrtnost u paklu…pa bi mogli i tebe da povedemo sa nama?!

NA VASOJ MYSPACE STRANICI NAPISALI STE KAKO SU NA BAND JAKO UTJECALE SREDNJOVJEKOVNE FILOZOFIJE VEZANE UZ TEMPLARE, RED RUZA I SLOBODNA MASONERIJA. STO VAS ZAISTA PRIVLACI, A CEMU SE RUGATE?

(Chris se slatko smije, nakon cega serviram malu provokaciju kako u posljednje vrijeme osim progressive-a i masonerija uzima svoj danak u pomodarstvu)

WARD: Bila je to vise sala… Istina je da su me svojevremeno fascinirali krstasi i ta njihova opsjednutost osvajanjem Jeruzalema, kao i nemjerljiva teznja za gomilanjem moci od strane papa zajedno sa misterijama koje su proizlazilie iz svega toga… Bili su to “bastards” najteze vrste u svoje vrijeme! Istovremeno, cinjenica da se vecina njih borila do smrti iz uvjerenja dugo je izazivala moje divljenje. Naravno, nije nas zaobisao ni “Da Vincijev kod” niti “Angeli i demoni”, tako da su dijelom i ti bestselleri krivi za neke ugodjaje…ha, ha, ili smo pomislili da bi nas isti mozda bolje prodali… (nezaustavljivi smijeh svih Goblina)

VEZANO UZ VASU LJUBAV PREMA POVIJESNIM CINJENICAMA, PROCITALA SAM VAS BLOG O KUGI KOJA JE DESETKOVALA OTOCANE U SREDNJEM VIJEKU, JEL’ SE TO RADI O ISTINITOM DOGADJAJU? SVIDIO MI SE JER ZORNO POKAZUJE KAKO SE POVIJEST NAZALOST NEUMORNO PONAVLJA…

TURNER: U pravu si…

KAKO NASTAJE JEDAN OG ALBUM ? (Nakon sto su jedan drugoga zezali ko doprinosi vise a ko manje songwrittingu, ko je kome upropastio rad ili cija je muka bila veca, a naravno svi su pricali i smijali se u isti glas, tu se slozise da ulazak u studio jednom tjedno zapocinje - prvo u pubu s brdom piva, nakon cega slijedi pravi jam, i svak’ na svoj nacin doprinosi ideji.)

PONASATE SE KAO DA STE U BRAKU!

(Prvi se smilovao Turner da ovaj intervju ne postane karikatura.)

TURNER & WARD&MILLARD: Cesto cujem vijesti gdje se bandovi konstantno svadjaju o autorskim pravima, stalno su neke frke, jedan drugoga jure iz bandova, ili pak odrezu kosu i toboz promijene pravac..

Eto vidis, mi smo se tu izgubili u tranziciji! Zapravo, znamo se vec 11 godina i divno je to razumijevanje koje postoji izmedju nas…Znas nije kao: Ha, imamo posao da obavimo, idemo u studio…svi imamo djecu i svi smo u vezama, svi imamo racune koje treba platiti i dnevne poslove, tako da kad subotom navecer udjemo u studio, to je za nas ogromno olaksanje. Imamo srecu da ne moramo putovati da bismo se okupili i nase ideje sproveli u djelo…Da, svi zivimo na jednom mjestu, u jednoj kuci…zovemo je… (svi odgovaraju jednoglasno ) …“Goblin Towers”! Orange Goblin je zapravo nas godisnji odmor, prosle godine smo ga proveli na americkoj turneji, a slijedece - bit ce to snimanje naseg novog albuma.

STO NA VASA IZBIVANJA KAZU VASE SUPUTNICE?

WARD: Oh, moja je gotovo zadovoljna kad je show u pitanju..

TURNER: Pa tesko je ostaviti ih same, pogotovo ako imas bebu…ali, pretpostavljam da tako funkcioniraju svari…

HOARE: Pa i nije kraj svijeta obzirom da zaradjujemo, zovu nas “tvorci novca”, ha, ha…

ZASTO STE NAPUSTILI RISE ABOVE ?

ORANGE GOBLIN: Pa, nakon deset godina, cetiri LP-ija i turneja, uporedo sa istjecanjem ugovora, Lee Dorrian (osnivac Rise Above rec.) je odlucio da nas gurne na slijedecu razinu. Dali su nam blagoslov u potpisivanju novog ugovora i jos nas zafrkavali kako cemo postati zvijezde… Kako imamo mnogo prijatelja medju novinarima, a London i nije tako veliki sto se diskografskih kuca tice, tako da se vrlo brzo ukazala prilika za potpisivanjem za Sanctuary…Nije da planiramo nekakvu spektakularnu karijeru…Mislim da ce se nova kuca samo nastaviti fino brinuti za nas, jer zaista zelimo da Orange Goblin nastavi zivjeti. Naime, period prije potpisivanja ugovora bio je doista prijeloman u smislu da smo se pitali sto cemo dalje… ostali smo bez naseg ritam gitariste, a trebali smo odraditi jos par koncerata…dok nismo preslusavajuci novi materijal ocijenili kako nam nije potrebna nikakva zamjena za Pete-a (O’Malley). Zvucili smo dobro i kao “fourpeace, so, fuck it”, s tim prljavim deristem, ha, ha…

Istovremeno Lee nam je zapravo ucinio uslugu jer je izdao “Thieving from…” na cemu smo mu vrlo zahvalni, dakle, volimo Dorrian-a!

U SVIBNJU IDUCE GODINE ZA NOVU LABEL TREBAO BI IZACI VAS NOVI ALBUM? IMATE LI VEC GOTOVOG MATERIJALA ILI U PROTIVNOM, RECITE MI U KOJOJ STE MENTALNOJ FAZI, TAKO DA ZNAMO STO DA OCEKUJEMO, HA, HA!

WARD: Nemamo jos official releases. Zapravo imamo dvije gotove stvari…tako da smo totalno obuzeti panikom! (naravno, Ben opet doliva ulje na vatru i Goblini smijehom miniraju svaki moj pokusaj da dostojanstveno zavrsim intervju)

TURNER: Pa, sa koncertima za koje vec imamo zakazane datume, ako bude bilo srece imacemo jos, mozda devet proba, a treba da napisemo cijeli album, dakle, pritisak je veliki…

MILLARD: …da, ja mozda vise nego itko drugi osjecam tu tezinu koja komprimira…

HOARE:…pa to i nije tako veliki problem, jednostavno cemo ponovno ukrasti rifove…

TURNER: …da, od Black Sabbath. A ako to ne upali, odvrtjeti cemo ih unazad, ha, ha…

WARD:…U svakom slucaju nece to biti neki pretjerano misaoni album… recimo da ce bas te price iz lokalne londonske povijesti, poput price o kugi, inspirativno posluziti u gradnji novog albuma. Da se razumijemo, nece to biti nikakva kronoloska obrada povijesti, a sasvim sigurno se necemo zuriti.

ZELITE LI PORUCITI NESTO SVOJIM FANOVIMA, ILI JOS BOLJE, IMA LI NESTO STO STE HTJELI RECI, A GNJAVATORI VAS NIKAD NISU PITALI?

WARD: Pa, ako uopce ima ljudi koji slusaju nasu muziku u Hrvatskoj, ako promotori imaju mogucnost da nam plate let i osiguraju krevet gdje mozemo prenociti, pozovite nas da dodjemo svirati!

RAZGOVARALA: Olivera Milosavljevic

Image
Image
Hawk Designs - Web design | Web development | Web hosting | SEO

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]